راه اندازی تلفن گویا (IVR) در الستیکس

یکی از قابلیت‎های کاربردی مرکز تلفن الستیکس، منشی تلفنی، تلفن گویا و یا همان IVR است. این قابلیت به شما امکان می‎دهد تا پیغام خوش‎آمدی برای شخص تماس گیرنده پخش کرده و به او اجازه دهد تا داخلی مورد نظر خود را وارد کند. همچنین شخص تماس گیرنده را راهنمایی می‎کند تا با زدن کلید یک، دو، سه و ...، به بخش مورد نظر متصل شود. هرچند این عملکرد، (AA (Auto Attendant نام دارد و به اشتباه، IVR شناخته می‎شود. IVR مخفف عبارت interactive voice response بوده و سیستمی است که همانند تلفن بانک‎ها، به کاربر اجازه می‎دهد تا با وارد کردن شماره حساب خود، مقدار موجودی خود را بشنود. بنابراین IVR به دیتابیسی متصل است که می‎تواند با گرفتن مقداری از مشتری، Query ای در دیتابیس خود ایجاد کرده و به مشتری، پاسخ دهد.

در این مقاله می‎خواهیم چگونگی راه اندازی تلفن گویا در Elastix 2.5 که فقط مشتری را راهنمایی کند تا به بخش مربوطه متصل شود را بررسی کنیم.

در ابتدا باید پیغام‎هایی که می‎خواهید برای تماس گیرنده پخش شوند را ضبط کنید. برای انجام این کار، وارد کنسول وب الستیکس شده و زبانه PBX را انتخاب کنید. از ستون سمت چپ، وارد System Recordings شوید.

می‎توانید شماره یکی از داخلی ها را وارد کرده و کلید Go را بزنید تا با استفاده از گوشی تلفن، پیغام IVR را ضبط کنید. با این همه ممکن است صدای ضبط شده با استفاده از این روش، دارای کیفیت مطلوبی نباشد. می‎توانید از نرم‎افزارهای دیگر برای ضبط صدا استفاده کرده و آن را با زدن کلید Choose File انتخاب و Upload کنید. توجه داشته باشید فرمت صدای ضبط شده، باید با شرایط تعیین شده در این صفحه، مطابقت داشته باشد.

در نهایت نامی برای این فایل در قسمت Name this Recording تعیین کرده و کلید Save را بزنید. در این مثال، نام Main00 را برای این فایل انتخاب می‎کنیم.

وارد گزینه IVR از ستون سمت چپ شده و بر روی کلید Add New IVR کلیک کنید.

در ابتدا نامی برای IVR در قسمت IVR Name تعیین کنید. در قسمت Announcement، نام فایلی که در System Recordings را Upload کردیم، انتخاب کنید. در این مثال، Main00 انتخاب شده است.

گزینه Direct Dial به تماس گیرنده اجازه می‎دهد تا در حین پخش پیغام IVR، بتواند داخلی مورد نظر را بگیرد.

گزینه Timeout تعیین میکند تا تماس گیرنده چه مدت زمانی فرصت وارد کردن شماره را دارد و پس از آن، به سمت مقصدی که در Timeout Destination مشخص کرده‎اید، هدایت می‎شود.

گزینه Invalid Retries تعیین می‎کند تا کاربر، چند بار امکان وارد کردن اشتباه اعداد را داشته باشد و پس از آن، به سمت مقصد تعیین شده در Invalid Destination هدایت می‎شود.

فعال کردن گزینه Append Announcement on Invalid باعث می‎شود تا در صورت اشتباه وارد کردن شماره توسط کاربر، پس از پخش پیغام تعیین شده در Invalid Retry Recording، پیغام Announcement (که در این مثال Main00 است)، نیز مجددا پخش شود.

قسمت پایین صفحه، IVR Entries قرار دارد که مشخص می‎کنید با گرفتن هر کلید، سیستم چه عکس العملی انجام دهد. به طور مثال می‎خواهید با زدن کلید 1، داخلی 101 زنگ بخورد. برای انجام این کار، در فیلد Ext شماره 1 را وارد کرده و مقصد را داخلی 101 تعیین کنید. برای اضافه کردن Option های بیشتر، از کلید مثبت سبز رنگ استفاده کنید.

در نهایت، کلید Submit را بزنید.

حال باید وارد Inbound Route شده و مقصد تماس های دریافتی از VoIP Gateway را، IVR مشخص کنید.

 

 

نویسنده مقاله: سید حسین آل طعمه

نوشته شده در تاریخ: 94/09/24