VoIP چگونه کار میکند؟

VoIP نیز همانند سیستم تلفنی سنتی برای کار کردن نیاز به دستگاهی دارد که نقش سانترال را بازی کند. به این دستگاه Call Manager گفته میشود. Call Manager های مختلفی وجود دارد. سیسکو دو Call Manager به نام های (Cisco Unified Communications Manager Express (CME و (Cisco Unified Communications Manager (CUCM ارائه کرده است. CME برای سازمان کوچک (حداکثر تا 450 تلفن) و CUCM برای سازمان های بزرگ طراحی شده است. درواقع CME قابلیتی است که بر روی IOS روتر های سیسکو وجود دارد.

Call Manager دیگری به نام Asterisk وجود دارد که بر روی سیستم عامل لینوکس نصب میشود. به دلیل رایگان بودن و راحتی در نصب و تنظیمات اولیه، طرفداران زیادی دارد. کافیست آن را بر روی یک کامپیوتر نصب کنید و داخلی ها را در آن تعریف کنید؛ سیستم مرکز تلفن شما آماده کار است.

مایکروسافت نیز Call Manager خود را به نام Lync ارائه کرده است. به دلیل راحتی در یکپارچه شدن با اکتیو دایرکتوری و Exchange Server، این سیستم نیز پر طرفدار است. کیفیت تصاویر در ویدئو کنفرانس های سیستم Lync نیز مثال زدنی است.

Call Manager ها فقط امکان برقراری ارتباطات داخلی بر روی بستر IP را فراهم میکنند و برای دسترسی به خطوط شهری، نیاز به سخت افزاری به نام Voice Gateway دارید. Voice Gateway های مختلفی در بازار وجود دارد که قیمت آنها با توجه به تعداد پورت، امکانات و کیفیت ساخت آنها متفاوت است. تصویر زیر، Voice Gateway برو میزی برند Quintum Tenor را نشان میدهد:


 

دو اصطلاح در سیستم VoIP زیاد شنیده میشود: FXO و FXS

(Foreign eXchange Office (FXO پورتی است که به خطوط شهری متصل میشود. در صورتی که میخواهید سیستم Call Manager خود را به تلفن شهری متصل کنید، نیاز به Voice Gateway ای با پورت های FXO دارید.

(Foreign eXchange Station (FXS پورتی است که امکان اتصال تلفن آنالوگ به شبکه IP را فراهم میکند. تصور کنید تعداد کارمندان شعبه های شما کم است و تنها نیاز به دو الی چهار تلفن IP در هر شعبه دارید. میتوانید بجای خرید تلفن های IP, یک Voice Gateway با پورت های FXS خریداری کنید و تلفن های آنالوگ شعبه را به آن متصل کنید. تصویر زیر، نقش Voice Gateway ها را در سیستم VoIP نشان میدهد:

همانگونه که مشاهده میکنید، تلفن های آنالوگ Branch 1 به پورت های FXS یک Voice Gateway متصل شده اند. Branch 1 میتواند از سیستم VoIP استفاده کرده و از خطوط شهری Site 1 و Site 2 برای دسترسی به شبکه PSTN استفاده کند.

در صورتی که از CME استفاده میکنید، برای دسترسی به خطوط شهری کافیست یک ماژول FXO بر روی روتر نصب کنید. تصویر زیر، ماژول VIC2-2FXO که بر روی روتر های سری 2800 و 3800 سیسکو نصب میشود را نشان میدهد:

همچنین در صورتی که از CUCM استفاده میکنید، از روتر های سیسکو به عنوان Voice Gateway استفاده کنید. هرچند CUCM میتواند با Voice Gateway های دیگر نیز کار کند، ولی ترکیب CUCM و روتر های سیسکو به عنوان Voice Gateway، قابلیت های زیادی را برای شما فراهم میکند.